Посередині великих шляхів (Новомар'ївка Солонянського станом на 2019 рік)

 


https://www.youtube.com/Коновець-Поплавська


Новомар’ївський старостинський округ  знаходиться поміж Криворізькою та Запорізькими трасами,  в 55 км від адміністративного центру  Солоне.  Межує з Криничанським і Софієвським районом.  Колись це була територія   сільської ради та з утворенням у грудні 2015 року Єлізарівської  ОТГ  юридична особа «Новомар`ївська сільська  рада»  припинила своє існування.  На той час населення округу складало  майже 30% від усієї Єлізарівської ОТГ.

Світлана  Сербін  отримала повноваження старости Новомар'ївського округу Святовасилівської сільської ради    05.06.2016 року. До цього вона  працювала 10 років  завідувачкою  Новомар'ївської  амбулаторії. За освітою –  акушер-гінеколог. 

    Наразі до її старостинського округу входять такі  населенні пункти: 

-с. Новомар'ївка. Територія - 307,5 га; чисельність населення – 585.  Тут знаходяться пошта, школа, амбулаторія, будинок культури, працюють кілька десятків фермерських господарств, серед яких досить потужне «Мрія Сервіс». 

-с. Томаківка. Територія - 106,5 га чисельність населення – 96. В цьому селі  проживають переважно літні люди. 

-с-ще Незабудине. Територія - 41,9 чисельність населення – 180. Через селище  проходить залізнична дорога з зупинкою на  станції Незабудине і працює хлібоприймальне підприємство. 

-с. Чернігівка.  Територія - 90,7 га, чисельність населення – 24.

Пані Світлана за вдачею  з тих, хто наводить лад кругом себе:  чи коли вона працювала в амбулаторії, чи коли стала старостою. Власне через організаторські здібності   мешканці округу  і довірили їй представляти свої інтереси.  За сучасними стандартами це означає поєднувати поради, рекомендації фахівців, власний досвід, і зіставляти все це з можливими ресурсами.  А обов’язків у старости чимало: прийом  громадян та видача довідок,  визначення кількості  матеріалів, потрібних для ремонту та організації благоустрою; моніторинг довкілля та забезпечення його належного стану; організація водопостачання та   освітлення; участь в виконкомах та сесіях;  допомога в оформленні субсидій та подання  документів до Солонянського УСЗН; земельні питання; стан доріг; участь в культурних заходах;  сприяння  населенню в медичному забезпеченню та інше. Також  староста відповідає за активізацію громади у прийнятті рішень.  

Щоб виконати такі непрості завдання потрібна підтримка. І  бажано не лише у формі порад та рекомендацій, а  така, яка має засоби та бажання для вирішення проблеми. Звичайно, перш за все це – фермери.  Керівники ТОВ “Мрія-Сервіс”  Олег Оганесян та ФГ "Н-І-К" Микола Порослий,  так само як інші фермери завжди напоготові надати трактор для розчистки вулиць, вирити траншею, засипати ями на дорогах, допомогти робочою силою. 

Друга опора старости –   найближчі працівники, такі як  завідуюча будинком культури Оксана Кнаджян, бібліотекарка Світлана Тригуб та спеціаліст першої категорії Людмила Куришко.  Також небайдужі до розвитку своєї території  активні  жителі громади - Ольга Шурхало, Анатолій Кабка, Тетяна Щабельська, Сарцис Кнаджян, Руслан Студентов, Крохмаль С, Кулак В, Арловський О,   Худолій С. та  інші.

Третя – це місцеві депутати.  Тут складніше.  На жаль,  на сайті Святовасилівської сільської ради  відсутні  звіти про їх роботу.  А запит з приводу роботи депутатів на окрузі Святовасилівська сільська рада проігнорувала. При спілкуванні  пані Олена Рожик категорично  відмовилась надати хоч якусь репліку стосовно  своєї депутатської діяльності. Натомість заступник директора Незабудинського хлібоприймального підприємства  Олександр Компанієць у телефонній розмові охоче поділився, що він активно працює з мешканцями округу, які понад усе стурбовані якістю доріг та шкільними проблемами.  По змозі  він  допомагає Новомарївському округу підтримувати  у належному стані об’єкти благоустрою.  За приклад у цьому питанні можна порадити досвід Шевченківської сільської ради Миколаївської області (shevchenkivska-gromada.gov.ua),  на сайті  якої вже в січні 2019 року можна було без будь-яких запитів  ознайомитися з детальними  звітами місцевих депутатів за 2018 рік. 

Візитна картка громади – це благоустрій. Наскільки задовільним є стан вулично-дорожньої мережі, озеленення, освітлення або чистота села, залежить у першу чергу від старости, депутатів  та кожного мешканця.  Тож пані Світлана коли приступила до своїх обов’язків поставила перед собою пріоритети і разом з помічниками взялася до справи.

            По-перше, для забезпечення мешканців округу якісним водопостачанням замовили  проект капітального ремонту старої водонапірної башти, що обійшлося  у 100 тисяч гривень. Кошти на ремонт начебто виділені, але освоювати їх перенесено на 2019 рік. Водогони по Новомар’ївці частково замінені власними силами мешканців села.

По-друге – дороги. Транспортний зв'язок здійснюється  приміським потягом Дніпро-Апостолово з зупинкою на  станції Незабудине двічі на добу у кожному напрямку. Найближча автобусна зупинка – в Олександрополі. Староста регулярно підіймає питання на виконкомах Святовасилівської ОТГ, на всіляких форумах по децентралізації, де лише можливо,  про налагодження автобусного сполучення (задля цього заплановано  на 2019 рік  облаштування  трьох автобусних зупинок – у Незабудине, Новомарївці та Томаковці).  Також на 2019 рік заплановано ремонт вул. Вокзальної, що у Незабудине. Новомар'ївська філія І - ІІ ступенів Святовасилівської середної школи  знаходиться за 25 км,  шкільний автобус їде  40-50 хв.  Автор цих рядків 16 січня 2019 року проїхалася 17 км від Незабудине до Святовасилівки, і треба сказати, що це був ще той челендж. Дорога уявляла собою одну смугу  поміж заметами, і щоб роз’їхатися, треба комусь вкотитися у снігову кучугуру, а потім якось звідти виколупатись.  Важко було уявити як у таких умовах  курсує шкільний автобус з дітлахами. І як у відповідь на ці побоювання  газета «Вперед» повідомила, що 19 січня  шкільний автобус, що підвозить дітей до Святовасилівської школи, повертаючись із чергового рейсу, зійшов з дороги та застряг у снігу. Лише завдяки професіоналізму водія Віктора Орлова, вдалося швидко подолати наслідки дорожньої пригоди. Громадський кореспондент, який не є експертом у дорожніх питаннях, може порадити лише досвід дідів, які щоб розчистити сніг тягли за трактором дерев’яну колоду чи частину стовпа.  Та в  XXI сторіччі напевно є і більш ефективні засоби, було б бажання їх застосувати.

По третє,– освітлення. У 2017 році ця проблема вирішена у Новомарївці та Незабудине,  а  на 2019 рік заплановано освітлення Томаківки.

Вчетверте, капітальний ремонт інфраструктури. У 2017 році проведено частково капітальний та поточний ремонт будинку культури, повністю перекрито дах.  У школі  здійснено  капремонт даху і приміщень, закуплено нові меблі.  Щодо їдальні, то ремонтували  її і ладнали батьки з вчителями власними силами.

В окрузі повноцінно працює амбулаторія – фельдшер та медсестра.  Є автівка, якою медичні працівники виїздять на виклики.   Світлана Сербін, як висококваліфікований лікар,  знає як надати першу допомогу і теж може вважатися частиною медслужби.   У проекті -  відкриття дитячого садка.  Також ведуться  перемовини  з поліцією, щоб на окрузі запрацював  дільничний .

Будинок культури  у Новомарївці тішить зір.  Оксана Кнаджян  (про неї наша газета розповідала у № 17 від 05.03. 2008 р. в  статті «Дарує людям свято») опікується чудовим музеєм із ретельно підібраними старожитностями,  де можна побачити і сторічну колиску, і підписаний воїнами жовто-блакитний прапор з АТО.  У залі на 250 місць провадяться збори та торжества, дискотеки та концерти.

Дбайливо на окрузі відносяться і до історії свого краю. У бібліотеці можна переглянути  товсту теку, де зберігаються  старі фотографії, спогади, занотовано важливі події... 

У центрі уваги  – воїни АТО та їх сім’ї. Вулиця Радянська  перейменована на  честь героя російсько-української війни Ігоря Дубова,  який  загинув у 2014 році  під час атаки із засідки десантників поблизу Шахтарська.

Щодо муніципальних послуг, то  поки що мешканцям округу доводиться їхати за ними у Солоне чи Олександропіль.  Але проблему обіцяють вирішити у  2019 році

Пані  Світлана   активно співробітничає з Дніпропетровським Центром розвитку місцевого самоврядування. Там її добре знають, запрошують на навчання,  збори, де вона отримує  правову допомогу, консультації,  спілкується  з колегами.

Та який би ти не був бідовий, а на все потрібні гроші.   І першочергове завдання будь-якого ОТГ  -  це створення правил їх розподілу.  Принцип  розподілу бюджету розвитку ОТГ між старостинськими округами має  бути зрозумілим, справедливим, прозорим і доступним для розрахункуВтім, наразі все виглядає так, що староста пише подання, потім з ними бігає, вибиває кошти  під проекти,   обтоптує пороги, щось там домагається,  а кошти на округ то виділяються, то відкликаються, то начебто виділяються, але лише на папері.

На сайті Святовасилівської    сільської ради бюджет за 2018 рік не оприлюднений.  Щоб це з’ясувати  довелося скачати з десяток непотрібних файлів з малозрозумілими назвами.   Та після отримання бюджету на електронну пошту, виявилось, що це –  вузькоспеціалізований звіт,  начинений  казначейськими  термінами без  розподілу доходів та видатків по округах. За приклад  можна навести Вишневецьку ОТГ Тернопільської області (http://vyshnivetska-gromada.gov.ua/publ_budjet/), на сайті якої є вкладка з простою назвою Бюджет для громадян, що  знаходиться прямо в головному меню. Інформація тут подана в такій сприйнятливій формі з малюнками,  що  навіть учень середньої школи  второпає якими є надходження та видатки по кожному округу і навіть селу. 

З письмової  відповіді Святовасилівської сільської ради дізнаємося,  що в 2018 році  Новомар’ївському старостинському округу на благоустрій та ремонт виділено  9151,00 грн, з них  6311,00 грн. – на поточний ремонт братських могил і 2840,00 грн. – на обкіс території.   Коментарі тут зайві. Але з цього виникає інше питання:   скільки податків бюджет Святовасилівської ради отримує у розрізі кожного старостинського округу? Отримати ці дані  пропонуємо жителям Святовасилівської сільської ради самостійно  у якості домашнього завдання з децентралізації. Згідно Додатку 1 до Рішення Святовасилівської сільської  ради «Про сільський бюджет на 2018 рік» податкові надходження до бюджету на 2018 рік склали  15883 тис. грн.   Тож треба знайти в Інтернеті зразок  Запиту  на отримання публічної інформації, уважно прочитати невеличкий за розміром Закон України «Про доступ до публічної інформації»  і надіслати запит з цим питанням на e-mail svyatotg@ukr.net.

Ми відзначали, що багато чого   мешканці Новомарївського старостинського округу вирішують власними силами. Але  якщо староста має талант  організувати односельців на заходи з прибирання сміття, ремонту, облаштування інфраструктури,  благоустрою села  без залучення додаткового фінансування, то це  має враховуватись, бо такою своєю активністю староста економить кошти бюджету ОТГ.  І активна громада має одержати від цього якусь винагороду, подяку чи щось подібне. Не завадило б вести облік  зекономлених послуг і матеріалів,  оприлюднювати цю інформацію,  враховувати це при розподілі  бюджету.  

Староста Світлана Сербін всім серцем вітає децентралізацію і вважає, що якщо прикласти зусилля, працювати цілодобово, а не чекати поки проблеми вирішаться самі собою, тоді отримаєш бажаний результат. Проживати від виборів до  виборів – це хибний шлях, що веде в нікуди.  

Та розвиток громади залежить від  зацікавленості кожного її жителя у змінах на краще. Доцільно приходити до старости не лише з порадами. Цікавіше і корисніше  вчитися втілювати свої ідеї у конкретні проекти, шукати для них  фінансування  у вигляді грантів, благодійних внесків, дарунків тощо. Саме така активність  є гарантією успішного розвитку округу.  Наприклад, мешканці селища Незабудине влітку 2018 року провели роботи  з розчищення території під дитячий майданчик (на світлині).   Але тепер постає питання облаштування цього майданчика.   Для вирішення справи   потрібен проект, для якого є принаймні такі шляхи фінансування:  а) подання проекту  до  Святовасилівської ОТГ, б) звернення за допомогою до депутата районної та обласної ради; в) пошук грантових програм та оголошених в їх рамках конкурсів (як це зробила  Апостолівська ОТГ, яка облаштувала дитячі майданчики за  допомогою   Агентства США з міжнародного розвитку USAID за програмою DOBRE https://decentralization.gov.ua/news/7915); г) зібрати гроші самостійно, але повідомити про це ОТГ, щоб це було  враховано  при майбутньому розподілі коштів.

Активність кожного мешканця вкупі з регулярною звітністю місцевих  депутатів  перед виборцями та розробкою прозорих правил розподілу коштів  по округам і своєчасним оприлюднення бюджету у дохідливій формі посприяє у розвитку   Новомар’ївського округу, що спрацює на благо Святовасилівської ОТГ в цілому.   

Ірина Коновець-Поплавська

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар